A A A
r.
Imieniny:

Na skróty

 

Aktualności

Negatywne skutki spalania odpadów w piecach domowych

Zdjęcie Artykułu

Spalanie m. in odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych, głównie butelek typu PET, worków foliowych, starych mebli, butów, drewna lakierowanego, wielomateriałowych opakowań po sokach, mleku, odpadów gumowych jest źródłem wielu niebezpiecznych zanieczyszczeń.

 

 

 

 

Podczas spalania emitujemy do atmosfery m. in. pyły, tlenek węgla, tlenek azotu, dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, fenole a także rakotwórcze związki zwane dioksynami i furanami.
Substancje te zanieczyszczają nasze najbliższe środowisko, a także wpływają na nasz organizm i są przyczyną występowania wielu chorób - mogą również generować choroby nowotworowe, które coraz częściej występują u dzieci. Skutki oddziaływania trującego dymu nie są widoczne natychmiast. Często dolegliwości zaczynają się od kaszlu i uczucia duszności. Szczególnie dzieci są narażone na choroby związane z układem oddechowym i obniżoną odpornością, która objawia się w formie alergii.
Spalanie odpadów  w piecach jest także przyczyną odkładania się szkodliwych substancji w glebie i w wodach gruntowych, które powodują zatruwanie warzyw i owoców uprawianych  w przydomowych ogródkach.
Lekkomyślni właściciele budynków, ogrzewając swoje domy pozbywają się śmieci, nie zważając na skutki swojego postępowania.
W Polsce obowiązuje ustawowy zakaz spalania odpadów komunalnych w urządzeniach nie przystosowanych do tego celu, ale to my sami musimy mieć świadomość, na co narażamy siebie i sąsiadów paląc śmieci w domowym piecu.
Za „pozorne oszczędności” podczas  spalania odpadów płacimy własnym zdrowiem i zdrowiem swoich najbliższych.
Palenie śmieci w domu jest niebezpieczne i grozi wysoką grzywną do 5 tysięcy złotych. Unikajmy „domowych sposobów” pozbywania się śmieci, które bez odpowiedniej technologii są dla nas po prostu zagrożeniem.

Liczba wyświetleń: 1763
wstecz do góry © 2012 Gmina Niedrzwica Duża. Wszelkie prawa zastrzeżone.
fb